Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym systemem grzewczym do domów. Jest wyjściem energooszczędnym a także wydajnym. Zapewnia też duży komfort użytkownikom.

Montaż tego systemu polega na ułożeniu w zgodzie z planem rur, które nagrzewając się, oddają ciepło do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu. W przypadku stosowania kaloryferów cyrkulacja powietrza jest znacznie gorsza i pomieszczenie dzieli się na strefy cieplejsze (przy kaloryferze) i chłodniejsze. Ogrzewanie podłogowe zapewnia zatem komfort termiczny. W przypadku ogrzewania podłogowego używa się dwa rodzaje instalacji: wodną oraz elektryczną. Charakteryzuje się też ogrzewanie podłogowe frezowane. Ten rodzaj ogrzewania jest instalowany dzięki wywierceniu rowków w posadzce i umieszczeniu w nich rur ogrzewania. Nie wymaga zatem skuwania podłogi, a prace zajmują najwyżej kilka dni.
Jakie materiały używać do ogrzewania podłogowego?
W sytuacji tego typu ogrzewania kluczową rolę odgrywa przewodnictwo cieplne. Ciepło z rur musi przedostać się przez wylewkę i pokrycie podłogi do wnętrza. Aby zwiększyć wydajność działania systemu, czyli ograniczyć utratę ciepła pod drodze, trzeba używać materiały, które cechuje wysokie przewodnictwo cieplne. Właśnie z tego względu w montażu ogrzewania podłogowego używa się pianobeton, który wykazuje dużą izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Zalicza się do tak zwanych betonów lekkich, które mają małą gęstość. Inną jego pozytywną cechą jest wysoka ognioodporność, jest to więc materiał bezpieczny. Przed związaniem ma postać płynną, czyli posiada właściwości samopoziomujące. Świetnie wypełnia przestrzenie pośród rurami ogrzewania podłogowego. Charakteryzuje się też dużą wytrzymałością, w głównej mierze na ściskanie, co daje możliwość zrezygnować ze stosowania podkładów styropianowych. Pianobeton bardzo szybko schnie, w współzależności od warunków od 24 do 72 godzin, co skraca czas montażu. Podobnymi właściwościami cechują się wylewki anhydrytowe, które również mają postać płynną i są lżejsze od wylewki cementowej. A co bardzo ważne, bardzo dobrze przewodzą ciepło, zapewniając skuteczne ogrzewanie wnętrz za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego.
Źródło: frezowanie pod ogrzewanie podłogowe.