Faktoring – co to?

Dobrym rozwiązaniem dla firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności sięgającym wręcz kilku miesięcy jest faktoring. Trzeba zaznaczyć, że jest to usługa finansowa, która polega na wykupywaniu faktur przedsiębiorcy przez firmę faktoringową. Dzięki temu taki przedsiębiorca posiada środki finansowe, które pozwalają na prowadzenie bieżącej działalności związanej np z wypłatą zarobków.

Powinno się podkreślić, że usługa faktoringowa dostępna jest dla firm reprezentujących różnorodne branże. Co więcej dostępna jest w różnych wariantach tak by sprostać oczekiwaniom różnorakich klientów. Taka usługa wiąże się między innymi z przyznaniem limitu finansowania faktur, który może osiągać naprawdę wysokie kwoty, a tym samym pozwalający na prowadzenie bieżącej działalności firmom z sporym obrotem.
Usługi finansowe dla firm – z czego można korzystać?
Ze stuprocentową pewnością dla każdej firmy na rynku kwestią główną jest utrzymanie płynności finansowej, która daje możliwość na prowadzenie działalności. Stąd też wiele firm wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, ponieważ jest to zabieg zwiększający konkurencyjność firmy na rynku jak także pozwalający na budowanie przewagi nad innymi firmami z tej samej branży. Na nieszczęście wiąże się to z długim czasami oczekiwania na spłacenie faktur, a to może spowodować zatory finansowe w firmie. Dlatego też coraz częściej takie firmy korzystają z innowacyjnych usług finansowych np takich jak faktoring z regresem. To usługa polegająca na finansowaniu faktur, natomiast firma faktoringowa wykupująca takie faktury nie podejmuje ryzyka, które wiąże się z niewypłacalnością płatnika przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że jeżeli już taki partner biznesowy czy również kontrahent nie opłaci przedsiębiorcy faktury, to wtedy firma faktoringowa może do własnego klienta zwrócić się o zwrot kwoty, która mu została wypłacona za fakturę która wpłynęła do systemu. Ciekawym rozstrzygnięciem jest również faktoring odwrócony, który wiąże się z objęciem usługą faktoringową partnerów klienta, a zatem przedsiębiorcy korzystającej z usług firmy faktoringowej.

Sprawdź: faktoring odwrócony.