Blog dla rodziców

Zaradność, zdolność do sprostania wyzwaniom na różne sposoby, jest produktem ubocznym inteligencji twórczej. Gdy dzieci rozwijają zaradność, uczą się ufać swoim instynktom i unikalnym zdolnościom. Nabierają pozytywnego nastawienia do rozwiązywania problemów.

Zaradne dzieci wyrastają na pewnych siebie i pracowitych ludzi. Co równie ważne, korzystają z wielu radości, jakie oferuje życie. Zaradni ludzie są właśnie tacy; pełni zasobów lub narzędzi do wymyślania rozwiązań. Zaradni ludzie dostosowują się do nowych albo wymagających sytuacji i często potrafią myśleć kreatywnie. Nasz blog internetowy rodzinny wskazuje najważniejsze porady rodzinne dotyczące wychowania zaradnego dziecka.

Złote zasady wychowania

Dzieci są z natury dociekliwe i twórcze. Naszym celem jako rodziców. a zarazem pierwszych nauczycieli powinno być dostarczenie dzieciom jak najmniejszej ilości informacji i wskazówek potrzebnych do utworzenia zadania. Pozostawienie im swobody w wykonywaniu obowiązków może oznaczać, że zajmie im to więcej czasu, niemniej jednak dzięki temu nauczą się ciężko pracować, aby utworzyć zadania poświęcając własny czas i wypracować sposoby rozwiązywania problemów. Znacząca większość problemów ma kilka możliwych rozwiązań albo co najmniej różne sposoby dochodzenia do właściwej odpowiedzi. Jeżeli dziecko znalazło rozwiązanie problemu w okrężny sposób, mówi to sporo o jego schematach myślowych. Nie należy się tym zniechęcać! W pewnych przypadkach to właśnie ci ludzie, którzy myślą całkiem inaczej lub znajdują nowatorski proces myślowy, rozwiązują najtrudniejsze problemy. Dzieci potrzebują dorosłych, którzy potrafią poradzić sobie z wysłuchaniem ich zdenerwowania bez ratowania ich albo zawstydzania za błędy. Życie Twojego dziecka nie zostanie zniszczone, jeżeli pewnego dnia zapomni o obiedzie albo pracy domowej. Zamiast nadmiernie ochraniać albo ratować własne dziecko, pozwól mu doświadczyć, jak przyczyna i skutek wpływają na jego życie. Zarządzaj własnymi wyzwalaczami emocjonalnymi, które powodują, że osłabiasz własne dziecko, wręcz o ile uważasz, że mu pomagasz. Rodzina powinna dać dziecku swobodę w popełnianiu błędów i ich naprawianiu.
Polecana strona: jak zrobić komiks.